Nysa, szachy, gekon, Szcześniak, akademia szachowa, szachy Nysa, szkoła szachowa

Nysa, szachy, gekon, Szcześniak, akademia szachowa, szachy Nysa, szkoła szachowa

Nysa, szachy, gekon, Szcześniak, akademia szachowa, szachy Nysa, szkoła szachowa

Nysa, szachy, gekon, Szcześniak, akademia szachowa, szachy Nysa, szkoła szachowa

Nysa, szachy, gekon, Szcześniak, akademia szachowa, szachy Nysa, szkoła szachowa

Nysa, szachy, gekon, Szcześniak, akademia szachowa, szachy Nysa, szkoła szachowa

hetman Nyska Liga Szachowa Szkół Podstawowych 2014 r.

Tegoroczna edycja turnieju wyłaniającego najlepszą szkołę podstawową Nysy w szachach rozpoczęła się 15 stycznia w Nyskim Domu Kultury. W pojedynkach inauguracyjnych kopie kruszyli reprezentanci SP nr 1, 3, 10 i NDK. Już w pierwszym pojedynku doszło do sensacji, bo ubiegłoroczny mistrz, SP nr 1, przegrał. Najmniejszą możliwą różnicą, ale jednak.
Fachowcy podkreślają, że poziom niesamowicie się wyrównał i takie wyniki nie powinny dziwić. Nawet pierwszoklasiści, którzy dawniej kończyli w 15 minut, teraz zażarcie grali do gołych króli. Np. M. Seremet i S. Bartosik ani słyszeć nie chcieli o remisie, choć rodzice coraz bardziej nerwowo zerkali na zegarki. W końcu, gdy na szachownicy stał kompletny remis, siłą zostali porwani od stolika.Amelia Krysiak wygląda jak uosobienie łagodności, a przy szachownicy rozszarpuje przeciwników w szaleńczych atakach


Runda I

SP nr 10 – SP nr 1 3,5:2,5

Punkty dla SP nr 10 zdobyli Jan Lagelbauer, Maciej Olszewski i Piotr Szewczak (po 1), Mateusz Seremet (0,5). Dla SP nr 1 Mikołaj Wawrzkowicz i Amelia Krysiak (po 1), Szymon Bartosik (0,5).


NDK – SP nr 3 3,5:2,5

Punkty dla NDK zdobyli Kacper Nocoń, Karol Grubiak i Bartosz Jaworski (po 1), Oliwier Suchanek (0,5). Dla SP nr 3 Paweł Kocierz i Nina Słobodzian (po 1), Joanna Kocierz (0,5).

SP nr 5 pauzowałaJan Lagelbauer rozegrał karkołomną partię, w której wyliczył sobie, że ustawi przeciwnikowi mata w 1 posunięciu, ale sam królem będzie latał po całej szachownicy. Obliczenia okazały się prawidłowe, po kilkunastu szachach w końcu uciekł prześladującym figurom i mata postawił.


Runda II

NDK – SP nr 10 5:1

Punkty dla NDK zdobyli Jakub i Kacper Noconiowie, Karol Grubiak, Bartosz Jaworski i Oliwier Suchanek. Dla SP nr 10 Zuzanna Sałamaj.


SP nr 5 – SP nr 3 3:3

Punkty dla SP nr 5 zdobyli Konrad Szwec, Daniel Hund i Jakub Sękowski. Dla SP nr 3 Jakub Kurowski, Joanna Kocierz i Nina Słobodzian.

SP nr 1 pauzowała


Wiedzą Państwo, jaki jest normalny, naturalny stan typowego ucznia podstawówki? To opętańczo wrzeszczące i ciskające tornistrem dziecko, które jest w trzech miejscach naraz, a w czwarte już pędzi. Najwyraźniej tak nas natura skonstruowała. Niewytłumaczalnym jest, jakim cudem te dzieci przy szachach, dyscyplinie tak egzotycznej dla typowego kilkulatka, siedzą nieruchomo i myślą w skupieniu! I to z jakim zaangażowaniem, wypiekami na twarzy, emocjami, czasem i przez godzinę bez słowa!Popatrzyłoby się, jak grają inni, ale tyle obliczeń we własnej partii...


Runda III

SP nr 10 – SP nr 5 2,5:3,5

Punkty dla Dziesiątki zdobyli Karol Sprysak i Zuzanna Sałamaj (po 1) oraz Maciej Olszewski (0,5). Dla SP nr 5 Konrad Szwec, Bartosz Krzemień i Paweł Bobak (po 1) oraz Jakub Sękowski (0,5).


SP nr 1 – NDK 2:4

Punkty dla SP nr 1 zdobyli Ryszard Bochenek i Amelia Krysiak. Dla NDK Kacper Nocoń, Karol Grubiak, Bartosz Jaworski i Oliwier Suchanek.

SP nr 3 pauzowała


Pamiętają Państwo pojedynek Zbyszka z Bogdańca i jego giermka Hlawy w „Krzyżakach” Forda? Na kilka ciosów giermków przypadał jeden rycerzy, ale ten jeden miał taką siłę, że giął tarcze i przecinał blachy. Tak samo w zawodach - na kilka ruchów graczy na najniższych szachownicach przypadał jeden kapitanów z pierwszej, ale był efektem głębokich przemyśleń i subtelnych planów, popartych wielogodzinnymi analizami w domu. Im wyższa szachownica, tym wolniejsze tempo, więcej podstępu i jadu. No i jak już walną, to nie ma co zbierać.Najwyższy poziom jest na pierwszej szachownicy. Tu nikt nie wybacza błędów, a Rysio Bochenek w szczególności.


Runda IV

SP nr 5 – SP nr 1 3:3

Punkty dla Piątki zdobyli Konrad Szwec, Bartosz Krzemień i Paweł Bobak. Dla SP nr 1 Mikołaj Wawrzkowicz, Adam Wajdzik i Amelia Krysiak.


SP nr 3 – SP nr 10 1,5:4,5

Punkty dla SP nr 3 zdobyli Paweł Kocierz (1) i Tomasz Ciastoń (0,5). Dla SP nr 10 Karol Sprysak, Piotr Szewczak, Wojciech Kucfir i Zuzanna Sałamaj (po 1) oraz Mateusz Seremet (0,5).

NDK pauzowałKrzesło tylko zawadza


Runda V

SP nr 1 – SP nr 3 3,5:2,5

Punkty dla Jedynki zdobyli Ryszard Bochenek, Mikołaj Wawrzkowicz, Wiktor Makowski (po 1) oraz Szymon Bartosik (0,5). Dla SP nr 3 Tomasz Ciastoń i Nina Słobodzian (po 1) oraz Joanna Kocierz (0,5).


NDK – SP nr 5 4:2

Punkty dla NDK zdobyli Kacper Nocoń, Karol Grubiak, Bartosz Jaworski i Oliwier Suchanek. Dla SP nr 5 Konrad Szwec i Liwia Szwec.

SP nr 10 pauzowała


Medale czekały cierpliwie aż do ostatniej partii, bo do końca nie było wiadomo, komu przypadną. Ostatecznie faworyci rozgrywek, drużyna NDK, nie zawiedli i w ostatnim meczu także wygrali, pieczętując sukces. O ich sile stanowił wyrównany skład – wygrali aż 4 z 6 szachownic! Jednak na tej pierwszej, najbardziej prestiżowej, mistrzem okazał się zawodnik SP nr 5 Konrad Szwec. Jego dojrzała i skuteczna gra pociągnęła całą szkołę do srebra. Liderką brązowych medalistów – SP nr 10 – okazała się Zuzia Sałamaj – oaza spokoju i tytan dokładności. Motorem dwóch pozostałych ekip zostały także dziewczyny – Nina Słobodzian i Amelia Krysiak. Czy to znaczy, że w tych szkołach kobietki grają lepiej? Nie wiem, ale jeśli ktoś chce się przekonać, z pewnością nie odmówią pojedynku.Mistrzowie przy pracy (przodem)

Tabela końcowa

1. NDK 8 punktów (14,5:7,5)
2. SP nr 5 4 punkty (11,5:12,5)
3. SP nr 10 4 punkty (11,5:12,5)
4. SP nr 1 3 punkty (11:13)
5. SP nr 3 1 punkt (9,5:14,5)
(O drugim miejscu SP nr 5 zadecydował wygrany mecz ze SP nr 10)Nie trzeba się znać na szachach, by wiedzieć, jaka jest pozycja


DRUŻYNA GWIAZD

(Najlepsi na poszczególnych szachownicach)1. Konrad Szwec (SP nr 5) 4 z 4!
2. Kacper Nocoń (NDK) 4 z 4!
3. Karol Grubiak (NDK) 4 z 4!
4. Bartosz Jaworski (NDK) 4 z 4!
5. Oliwier Suchanek (NDK) 3,5 z 4
6. Nina Słobodzian (SP nr 3), Amelia Krysiak (SP nr 1) i Zuzanna Sałamaj (SP nr 10) po 3 punkty


SKŁADY DRUŻYN

SP nr 1

1. Ryszard Bochenek
2. Mikołaj Wawrzkowicz
3. Adam Wajdzik
4. Jakub Kamienik
5. Szymon Bartosik
6. Amelia Krysiak


SP nr 3

1. Paweł Kocierz
2. Hubert Baziak
3. Tomasz Ciastoń
4. Jakub Kurowski
5. Joanna Kocierz
6. Nina Słobodzian


SP nr 5

1. Konrad Szwec
2. Daniel Hund
3. Jakub Sękowski
4. Bartosz Krzemień
5. Paweł Bobak
6. Liwia Szwec


SP nr 10

1. Jan Lagelbauer
2. Karol Sprysak
3. Maciej Olszewski
4. Piotr Szewczak
5. Mateusz Seremet
6. Zuzanna Sałamaj


NDK (uczniowie nyskich podstawówek)

1. Jakub Nocoń
2. Kacper Nocoń
3. Karol Grubiak
4. Bartosz Jaworski
5. Oliwier Suchanek
6. Urszula Kocierz