Zostań szachowym mistrzem. Pokrzywna, 17 marca 2012.

Zakończyli zmagania cyklu turniejowego "Zostań szachowym mistrzem" szachiści w wielce prestiżowej kategorii do lat 6. Bezkonkurencyjną okazała się Nina Słobodzian z Nysy. Trenująca w Nyskim Domu Kultury zawodniczka prezentowała niezwykle agresywny i skuteczny sposób gry, dzięki czemu jej partie były bardzo ciekawe i trzymały tłum kibiców w napięciu od początku do końca.
Mocno deptał jej po piętach Karol Sprysak z Przedszkola nr 8 w Nysie i kto wie, co by było, gdyby rozgrywano jeszcze jedne zawody (Karol w pierwszych nie występował).

Choć turniej profesjonalny i przedszkolaki starały się jak mogły, by wystąpić poważnie, czasem im się nie udawało. Oto Kuba Kurowski, który właśnie dostrzegł darmową figurę pod biciem, nie mógł jej wziąć, gdyż odległe pole szachownicy znajdowało się poza zasięgiem rączek. Jednak pokusa była zbyt wielka. Wyprężył się jak struna, rozcapierzył paluszki, rzucił do przodu i... upadł z krzesła. Jeszcze lecąc, krzyczał "Nie ruszać! Nie ruszać!", bo strach, że przeciwniczka coś przestawi, był większy niż groźba siniaka.
Gwoli zadowolenia szachowych statystyków dodam, że partię wygrał.

Inny z zawodników przygotował misterną pułapkę. Wystawił pod bicie hetmana swą wieżę... tylko że bronioną. Przeciwnik jednak nie kwapił się, by ją zjeść. Obmyślał inny ruch. Rozczarowany maluch nie wytrzymał i scenicznym szeptem westchnął "Ciekawe, czemu nie bije mi tej groźnej wieży!".

Na szachownicach turniejów młodzieżowych też zauważałem kuriozalne scenki. Oto jeden z zawodników, mający dwa hetmany, gońce i pionki przeciw jednemu zablokowanemu pionkowi bał się, że da pata. Krążył ręką nad kolejnymi figurami, ale strach nie pozwalał ruszyć. W końcu wymyślił. Obwieścił przeciwnikowi, że ściągnie sobie tego blokującego pionka i odłoży na bok. Tak też zrobił, korzystając z faktu, że tamten był zbyt zdziwiony, by protestować. Teraz już nie musiał się obawiać pata i szybko zamatował, po czym... wygrzebał swego zdjętego pionka i znów ustawił na desce!

Wszystkie jednak emocjonujące chwile bledną przy wręczaniu nagród. W kategorii przedszkolaków na stole czekały klocki, gry, kolorowe zabawki. A tu jury wręcza jakieś dyplomy i koszulki, a tu sędziowie gratulują, wpychają czekoladowe batoniki, zamiast dać wreszcie te pudła. Batoniki zostały pochłonięte w okamgnieniu, bo zawsze to pewniejsze, niż oddać mamusi. Inne nagrody znajdowały posiadaczy już wolniej, bo przecież trzeba się zastanowić, czego nie wziąć. Nie obyło się bez interwencji rodzicielskiego organu doradczego. A potem już tylko chwila dla fotoreportera. Pierwsza w życiu.

Tabela trzeciego turnieju (w Pokrzywnej)
1. Karol Sprysak, Przedszkole nr 8 Nysa, 6 p.
2. Adrian Czaja 5,5
3. Nina Słobodzian, NDK Nysa, 5,5
4. Jan Przystał, Przedszkole nr 8 Nysa, 4
5. Kamila Kopica 4
6. Kuba Kurowski, Przedszkole nr 1 Nysa, 4
7. Jan Lagelbauer, Przedszkole nr 8 Nysa, 3,5
8. Tomasz Bułka, Przedszkole nr 8 Nysa, 3,5
9. Julita Wilińska 3
10. Kacper Maszkowski 2
11. Wiktoria Iżycka 1

Konrad Szcześniak

GALERIA

galeria3