Turniej z okazji Dni Nysy 2012

Faworytów do zwycięstwa należało upatrywać wśród zawodników z najwyższymi rankingami, a więc Krzysztofa Banasika, Roberta Tustanowskiego, Konrada Szcześniaka, Jerzego Kota i Kazimierza Olszyńskiego. Stare powiedzenie głosi, że nie grają rankingi tylko dyspozycja chwili, ale w tym turnieju było właśnie na przekór. Rankingowcy trzymali się mocno i nie pozwolili wygarbować skóry. Między sobą ostrożnie remisowali, z innymi starali się wygrać tak białymi, jak i czarnymi. Ta taktyka sprawdziła się. Pociąg czołówki odjechał szybko i kto zgubił punkty ze słabszymi, już do ekspresu nie wsiadł.

Najszybciej punktował K. Banasik. Procentowało ogranie. Inni, którzy szachowe papcie powiesili już na kołku, zużywali wiele czasu na obliczenia. Zbyt wiele. A w partiach 10-minutowych chwila zadumy przywodzi na skraj przepaści. Nie można sobie na to pozwolić. Po porażce, zgodnie z zasadami systemu szwajcarskiego, dostawało się przeciwnika słabszego, tylko że czasem i on potrafił wygrać. Wtedy w tabeli pojawiały się pod rząd dwa zera i chrapka na puchar drastycznie malała, za to rosła chęć rozpamiętywania i pokazywania wszystkim wokół wygrywających wariantów. Tacy już są szachiści i nic tego nie zmieni.

Wróćmy do turnieju. Jako rzekłem, od początku na czele peletonu usadowił się K. Banasik i dość bezpiecznie dowiózł prowadzenie do mety. Po porażce z K. Szcześniakiem od czołowej grupy odpadł K. Olszyński i już żaden szaleńczy pościg nie był w stanie zassać go do czołówki. Typowany przez niektórych na czarnego konia Jan Siekaniec zakałapućkał się w początkowych rundach i nim rozpoczął skuteczny finisz – turniej się skończył. Należy jeszcze podkreślić bardzo dobry wynik R. Merty z Opola, a przede wszystkim nysanina A. Urbańskiego, który w starciu z rankingowcami (sam ma 1000 punktów, czyli najniższy) zdobył aż 5,5 punktu i 7 miejsce!

Wyniki:
1. K. Banasik (Prudnik) 8 z 9
2. R. Tustanowski (Prudnik) 7,5
3. K. Szcześniak (Nysa) 6,5
4. J. Kot (Wrocław) 6,5
5. K. Olszyński (Nysa) 5,5
6. R. Merta (Opole) 5,5
7. J. Siekaniec (Prudnik) 5,5
7. A. Urbański (Nysa) 5,5
9. D. Ludwikowski (Nysa) 5
10. J. Marchewka (Czarnowąsy) 5
11. A. Szmer (Opole) 5
12. A. Olszowski (Opole) 5
13. M. Tustanowski (Prudnik) 5
14. M. Hudsky (Zlate Hory, Czechy) 5
15. P. Żak (Polanica Zdrój) 4,5
16. K. Racławicki (Opole) 4,5
17. Z. Boruc (Nysa) 4,5
18. A. Słobodzian (Szybowice) 4,5
19. R. Kaczorowski (Nysa) 4
20. J. Skowron (Zlate Hory, Czechy) 4
21. H. Wojciuch (Nysa) 4
22. B. Leśniowski (Opole) 4
23. B. Ochenduszko (Opole) 4
24. S. Tkaczyk (Nysa) 3,5
25. K. Szczepanik (Nysa) 3
26. K. Dębowski (Śmiłowice) 3
27. A. Weselak (Szybowice) 3
28. R. Salamon (Szybowice) 2,5
29. S. Chojnacka (Szybowice) 1,5

Konrad Szcześniak