Turniej O Puchar Burmistrza Nysy

Jak w historii Ziemi wielkie dinozaury musiały ustąpić miejsca małym ssakom, tak niebawem nadejdzie wielkie tąpnięcie, po którym tyranozaury nyskich szachownic zostaną zmiecione przez młodzież. Powiecie: normalna kolej rzeczy. Ale jakoś przez lata nic się nie działo, żaden junior nie chciał ściągnąć ciężaru liderowania z coraz bardziej zmurszałych barków. A teraz już chce. Wataha młodych wilków wyczuła krew i nie odpuści.

Rysiek Bochenek powtórzył sukces z ubiegłego roku

Przewodzi jej Ryszard Bochenek. Herszt watahy i tutejszy samiec alfa, grający zawsze na głodzie sukcesów. Ale i Paweł Kocierz, Mateusz Rząsa czy Emilia Pietrzak (samica alfa?) godnie reprezentują Nysę na coraz większych turniejach.

Po niektórych zagraniach Marty i Ryśka ludzie chwytali się za głowy

Do corocznej szachowej batalii z okazji Dni Nysy przystąpili w komplecie, by wyciąć w pień przyjezdnych, swoich, obcych, w ogóle wszystko, co im stanie na drodze. Kilka godzin pięknej, bezpardonowej walki wyłoniło zwycięzcę, którym został główny faworyt - R. Bochenek. Ale już II miejsce to był szok. Marta Opałka, która celowała raczej w nagrodę dla najmłodszego uczestnika, zatrzasnęła drogę do srebra starszym graczom. I to całkowicie zasłużenie, wygrywając wiele wartościowych partii. III miejsce Cezarego Podborączyńskiego to też niespodzianka, choć mniejszego kalibru. Skauci przeczesujący nyski świat szachowy już dawno dostrzegli jego talent i zapisali w notesikach.

Marta i jej apetyt na zwycięstwa

A w turnieju dorosłych? W turnieju dorosłych tubylców było tylu, co kot napłakał. Byli prudniczanie, łodzianin, szybowiczanin, a nasi się najwyraźniej wystraszyli. Tego bolała noga, tamtego ścięło podstępne lumbago, jeszcze innemu nie pozwoliła teściowa. A szkoda, bo szansa na bardzo ładne nagrody, ufundowane przez burmistrza Nysy, była ogromna.

Wiktor Galla miał dla Ryszarda Bochenka ogromny szacunek, ale już bardzo utytułowanego Mateusza Rząsę rozjechał

Wyniki turnieju młodzieżowego

1. Ryszard Bochenek 7 (z 7)
2. Marta Opałka 5
3. Cezary Podborączyński 4,5
4. Mateusz Rząsa 4,5
5. Dominik Czak 4
6. Wiktor Galla 4
7. Emilia Pietrzak 4
8. Marcel Wołoncewicz 3,5
9. Natalia Pietrzak 3
10. Michał Drapała 3
11. Marcel Stachowicz 2,5
12. Szymon Jochimiak 2,5
13. Adam Wołoncewicz 1,5
14. Szymon Paczwa 0

Dominik Orzech, mistrz międzynarodowy szczycący się bardzo wysokim rankingiem 2378 p., nie dał rady w Nysie wygrać

Wyniki turnieju głównego

1. Robert Tustanowski 6,5 (z 7)
2. Dominik Orzech 6
3. Krzysztof Banasik 5,5
4. Łukasz Rudnicki 5
5. Lesław Kornacki 4
6. Kazimierz Szczepanik 4
7. Łukasz Zajdler 3
8. Jakub Opałka 3
9. Adrian Weselak 2,5
10. Andrzej Słobodzian 2,5
11. Rudolf Jarzycki 1

Konrad Szcześniak