Puchar Dni Nysy 2018 r.

Pomysł, by święto naszego miasta czcić turniejem szachowym, przyjął się już dawno. Pomysł, by czcić je dodatkowo turniejem dla młodzieży - niedawno, ale oba są znakomite. Nie będę ukrywał - obydwa turnieje to zawody dla szachistów trenujących. Niedzielni gracze, nawet w tej dziecinnej grupie, mają mało do powiedzenia. Starają się, walczą dzielnie, ale i tak na koniec wygrywa brutalna różnica rankingu. Jaki stąd wniosek - albo zrobić osobny turniej dla kompletnych amatorów, albo pogonić ich do treningów:-)

W tym roku wielu graczy wymiotła komunia. Zabrakło więc także grających rodziców, braci, sióstr czy innych pociotków komunistów. Cóż, siła wyższa. Ci, którym komunia nie groziła, mieli łatwiej. Ale nie tak całkiem, bo z Oławy przyjechali silni gracze z mocnym postanowieniem rewanżu. Rewanżu za wygrane naszych szachistów w ich mieście. Rewanż się udał, zarówno w grupie seniorskiej, jak i juniorskiej.

R. Bochenek mógł startować w turnieju młodzieżowym, ale wybrał dorosły. Opłaciło się.

Nam pozostały drugie-trzecie miejsca, niezapomniane partie i kupa frajdy. Oto na przykład dwóch braci umówiło się, że zremisują. Taki bratni remis, by nie zrodzić animozji w rodzinie. Żeby było elegancko, jeden z nich wymyślił pata. Gdy go w końcu dał, okazało się, że to mat. Wynik poszedł w świat, klamka zapadła i nie wnikam, co się później działo, ale pacta sunt servanda, wiadomo.

Seniorskie szachy zdominowane przez mężczyzn? Nie w Nysie!

Jak to zwykle bywa, w szwajcarze decydowała ostatnia runda. Walczący cały czas na czele Łukasz Rudnicki z Nysy potknął się i spadł aż o 4 pozycje. W lukę po nim wskoczyli inni gracze. Szczególnie zadowolony mógł być Adrian Weselak z Prudnika, który dzięki temu zdobył II miejsce. Nie mógł także narzekać nasz Rysio Bochenek, któremu przypadła 4., nagradzana lokata.

U juniorów przybysz z II kategorią był poza zasięgiem, ale nasze znacznie młodsze nadzieje szachowe z Dominikiem Czakiem i braćmi Skirzewskimi na czele zaprezentowały się solidnie.

W turnieju juniorów wygrała kategoria druga przed trzecią i czwartą. Czyli zgodnie z przewidywaniami bukmacherów.

WYNIKI GR. SENIORÓW

1. Maciej Wróbel (Oława) 6 p. z 7
2. Adrian Weselak (Prudnik) 5
3. Kazimierz Szczepanik (Nysa) 5
4. Ryszard Bochenek (Gekon Nysa) 4,5
5. Ewelina Buksa (Prudnik) 4,5
6. Łukasz Rudnicki (Nysa) 4
7. Zbigniew Boruc (Nysa) 4
8. Łukasz Zajdler (Nysa) 4
9. Patryk Kondzioła (Nysa) 4
10. Emilia Pietrzak (Gekon Nysa) 3
11. Krzysztof Dębowski (Nysa) 3
12. Wojciech Pietrzak (Nysa) 3
13. Paweł Dymowski (Nysa) 3
14. Jarosław Czak (Nysa) 2
15. Sławomir Kozłowski (Nysa) 1
16. Łukasz Garbaciok (Nysa) 0


WYNIKI GR. JUNIORÓW

1. Michał Kopestyński (Oława) 4,5 p. z 5
2. Dominik Czak (Gekon Nysa) 3,5
3. Mikołaj Skirzewski (Gekon Nysa) 3,5
4. Natalia Pietrzak (Gekon Nysa) 2,5
5. Kajetan Skirzewski (Gekon Nysa) 2
6. Bartek Wieliński (Szybowice) 2
7. Ignacy Smoter (Gekon Nysa) 2
8. Jarosław Buńko (Nysa) 0

Na zdjęciu cały rocznikowo przekrój graczy. Młodzi... młodsi i najmłodsi.