Mistrzostwa województwa juniorów 2018 r.

Po raz pierwszy od nie wiadomo ilu lat, szachowe mistrzostwa województwa odbyły się w Nysie. Konkretnie w NDK. 5 grup wiekowych (10, 12, 14, 16 i 18 lat) reprezentowanych było przez graczy z Opola, Brzegu, Prudnika i Nysy. No, niezupełnie reprezentowanych, bo z 18-latków nie przyjechał nikt. Rozumiem nysan - nie dochowaliśmy się jeszcze dorosłych juniorów - ale reszta województwa?

Za to pyrtki dopisały

Zbiór chłopców do lat 16 był jednoelementowy. Tworzył go Michał Rząsa. Pograł sobie z Amelką Krysiak, która też nie miała przeciwników, obydwoje zainkasowali puchary, złote medale i tytuły i... zniesmaczeni wrócili do domów. Wszak dusza prawdziwego sportowca potrzebuje walki i wyzwań, a nie prezentów, choćby i w pełni zasłużonych. Wiem z dobrze poinformowanego źródła, że Amelka się nie pochwaliła tytułem nawet przed rodziną, a puchar ukryła głęboko w szafie. Ambitna i honorowa dziewczyna, nie ma co.

Zmagania w grupie do lat 12 były tak zacięte, że przyznano 2 brązowe medale

W grupie dziewcząt do lat 16 spotkały się tylko 2 zawodniczki, za to zdecydowanie najlepsze w województwie. Po ciekawym boju złoto zdobyła Wiktoria Sowa z Rodła Opole przed Magdą Jurkowską z Orlika Brzeg.

Chłopcy w tej grupie wiekowej byli także dwaj - Karol Grubiak i Konrad Szwec - obaj z Gekona Nysa. Mecz zakończył się remisem, zaś dogrywkę wygrał ten pierwszy i on został złotym medalistą.

Ostatnia grupa z 2 uczestnikami to dziewczęta do 14 lat. Tu Emilka Pietrzak wygrała z Joasią Lisowską, czym obroniła ubiegłoroczne złoto.

W pierwszej partii Konrad Szwec przegrał wygraną, w drugiej wygrał przegraną. Karol Grubiak zaś... na odwrót:-)

Nie zawiedli za to najmłodsi gracze. Tu frekwencja była godna mistrzostw. Walka o medale toczyła się między zawodnikami Rodła Opole i Gekona Nysa. Graczom Rodła udało się odzyskać dwa tytuły mistrzowskie, odebrane przed rokiem przez R. Bochenka i M. Rząsę. Co prawda w przypadku Mateusza o tytule decydował los, bo przy samych wygranych i remisie w bezpośredniej partii, Dawid Ogłaza zdobył I miejsce lepszą wartościowością, ale zwycięstwo to zwycięstwo i nie ma co dyskutować.

Starzy znajomi spotkali się także w grupie najmłodszych dziewcząt, ale tu Marta Opałka nie dała sobie wydrzeć złota, choć, o dziwo! najmocniej naciskała ją inna nysanka - Natalia Pietrzak.

Dziewczęta do lat 10
1. Marta Opałka Gekon Nysa 4 p. (z 5)
2. Natalia Pietrzak Gekon Nysa 4
3. Hanna Lisowska Społem Opole 2
3. Kamila Bańkowska Orlik Brzeg 2
5. Anna Jurkowska Orlik Brzeg 2
6. Malwina Dendewicz Zarzewie Prudnik 1

Marta Opałka to jedyna oprócz Emilii Pietrzak zawodniczka Gekona, która obroniła tytuł zdobyty przed rokiem

Chłopcy do lat 12
1. Andrzej Czernecki Rodło Opole 6 p. (z 6)
2. Ryszard Bochenek Gekon Nysa 5
3. Dominik Czak Gekon Nysa 4
3. Grzegorz Panek Rodło Opole 4
5. Kamil Kozak Rodło Opole 2
6. Wojciech Kotliński Zarzewie Prudnik 2
7. Oskar Hys Rodło Opole 1

"Grupa najmłodszych chłopców" we współczesnych realiach sportowych oznacza już parę lat treningu...

Chłopcy do lat 10
1. Dawid Ogłaza Rodło Opole 5,5 p. (z 6)
2. Mateusz Rząsa Gekon Nysa 5,5
3. Antoni Sokołowski Orlik Brzeg 4
4. Alan Mołodecki Rodło Opole 4
5. Mikołaj Skirzewski Gekon Nysa 3,5
6. Ignacy Smoter Gekon Nysa 3
7. Kajetan Skirzewski Gekon Nysa 3
8. Wiktor Galla Gekon Nysa 2,5
9. Jan Pawlik Rodło Opole 2
10. Paweł Siwek Rodło Opole 2
11. Jarosław Buńko Zarzewie Prudnik 1