Młodzieżowy turniej z okazji Dni Nysy 2019

Rokrocznie Dni Nysy uświetniał turniej szachowy. Kilkadziesiąt (!) już lat tradycji ugruntowało renomę tego współzawodnictwa. Impreza otwarta dla wszystkich, prestiżowa, wabiąca nawet mistrzów z dalekich miast nagrodami finansowymi, zajęła zaszczytne miejsce w kalendarzu opolskich turniejów szachowych. Do czasu. W tym roku odbył się jedynie turniej juniorów. Takie życie - że pozwolę sobie dla uwznioślenia treści pojechać głęboką sentencją filozoficzną.

22 odważnych. Całkiem nieźle, biorąc pod uwagę, że jeszcze nie tak dawno przychodził w Nysie na zawody 1 junior...

Za to juniorzy nie narzekali. Imprez szachowych w Nysie jak na lekarstwo, a popyt wysoki, z roku na rok wyższy. Zewsząd słyszę pytania: "Panie trenerze, kiedy jakiś turniej, bo grać się chce!". No to proszę - turniej palce lizać. Do tego cenne nagrody, jak mało gdzie, a właściwie nigdzie w okolicy - zasługa Urzędu Miasta.

W boksie byłby to pojedynek zawodniczki kategorii papierowej z zawodnikiem kategorii superciężkiej. Gdzie jest sędzia!? Kto na to pozwolił!?

Młodych graczy doliczyłbym się w naszym mieście już kilku setek. Takich, którzy prezentują turniejowy poziom - kilkudziesięciu. Nie jest to w każdym razie już sport niszowy. Ośmielę się zaryzykować twierdzenie, że po piłce nożnej i siatkówce ilościowo sport nr 3 w Nysie. Kilkanaście lat pracy zaczyna dawać owoce, przekroczyliśmy chyba masę krytyczną, bo młodzi szachiści zaczęli się mnożyć niczym neutrony w bombie.

Rodzice obserwują, ale nie podpowiadają. Zresztą byłaby to niedźwiedzia przysługa.

Sam turniej - bardzo zacięty. Były łzy, sportowa złość, ale i radość. W końcu nikt się nie cieszy ładniej niż dzieci. Dużo rywalizacji, ładne, wyuczone na treningach zagrania, odważne kombinacje. Wygrał najwyższy kategorią (wzrostem też) - Paweł Kocierz, choć dopiero punktacją pomocniczą.

1. Paweł Kocierz 6 p.
2. Kacper Nocoń 6
3. Dominik Czak 5
4. Dominik Truty 5
5. Marta Opałka 4,5
6. Wiktor Galla 4,5
7. Jakub Nocoń 4,5
8. Jakub Nowacki 4
9. Konrad Szwec 4
10. Jan Pietrzak 4
11. Michał Bobryk 3,5
12. Kacper Kraska 3
13. Artur Samotus 3
14. Tymoteusz Sekuła 3
15. Jakub Dereń 3
16. Michał Drapała 3
17. Ignacy Smoter 3
18. Aleksander Butkiewicz 2
19. Matylda Pańczyk 2
20. Tomasz Husak 2
21. Kamil Drapała 2
22. Wiktoria Wencel 0

Każdy uczestnik wybierał sobie nagrodę

W przyszłym roku (jeśli turniej się odbędzie), młodzieży będzie jeszcze więcej. Niekoniecznie jednak w zawodach juniorów, wszak "dorosły" turniej wabi mocniej - nagrodami i prestiżem. Umiejętności szachowe już są. Za rok będą jeszcze większe - jestem o to spokojny. W tym miejscu apeluję do naszych starych nyskich mistrzów: grajcie w szachy, grajcie i wygrywajcie, póki możecie. Za rok-dwa może się to okazać już niewykonalne...

Zwycięzca z pucharem


Konrad Szcześniak