hetmanW jednej ręce skoczek, w drugiej ciasteczko

Przedszkolaki z nyskiej „Dziewiątki”, którym zbrzydło już to ciągłe wygrywanie z tatusiami, mamusiami, dziadkami czy babciami, rzucili wyzwanie przeciwnikowi zupełnie innego kalibru, starszakom z Przedszkola nr 8 w Nysie. Ci rękawicę podjęli i całą sprawę potraktowali niezwykle poważnie. W końcu szło tu o paczkę niespodziankę, a w takich przypadkach przedszkolaki nie wiedzą, co to żarty.

Drużyna „Ósemki” stawiła się na gorącym terenie sąsiedniego przedszkola w najsilniejszym składzie, z uczestnikiem międzynarodowych turniejów szachowych Jasiem Przystałem na czele. Gospodarze przeciwstawili im samych najlepszych, kwiat „Smerfów", „Żabek” i „Słoneczek”.

Drużyny składały się z 6 graczy. Wśród gości wystąpiła jedyna pani – Konstancja Dermine. I tak się złożyło, że to właśnie od jej partii zależał wynik całego meczu. Wszyscy pozostali już pokończyli, było 2:3 dla „Ósemki”, a ona za wszelką cenę starała się wygrać końcówkę dzięki atakowi hetmanem po przekątnych.

Jej przeciwnik Tomek Ciastoń pilnował jednak dokładnie słabych pól dwoma wieżami i mimo różnych ciekawych motywów trzeba się było zgodzić na remis. To dało zwycięstwo drużynie Konstancji 2,5:3,5, ale odchodząc do kibicującej mamusi i tak była mocno niepocieszona. Żal ukoiła dopiero paczka, którą, tak jak wszyscy inni, otrzymała na uroczystym podsumowaniu.

Punkty zdobyli:

P8 – J. Przystał, A. Prygiel, J. Gutowski po 1, K. Dermine 0,5.

P9 – P. Sosulski, D. Klarzak po 1, T. Ciastoń 0,5.

Konrad Szcześniak