Mistrzostwa Nysy przedszkolaków

„Żabki”, „Słoneczka”, „Muchomorki” przybyły do Nyskiego Domu Kultury, by wyłonić najlepszego. Poważnego asa poważnej dyscypliny. Areną zmagań szachownica, stawką tytuł mistrza Nysy.
Swoje reprezentacje wystawiły przedszkola nr 1, 5, 8 i 9. Elita starszaków i średniaków. Sami tacy, co to i z rówieśnikami wygrają, i tacie wsuną mata. Śmiesznie wyglądało zestawienie wojowników ledwo wystających nad stoły, którzy, by zabić dalszą figurę, musieli wstawać. Już sam fakt, że trwają nieruchomo parę godzin przy szachownicach, budził zdziwienie.


Na sali nastąpiła metamorfoza w poważnych graczy. Poważne ruchy, poważne emocje, poważne dramaty. Im bliżej końca, tym większe.
Czasem w tych emocjach zapominali zgłosić sędziemu wynik. A zapytani o rezultat, np. „Kuba! Co zrobiłeś?” odpowiadali „Nic! Naprawdę byłem grzeczny!”.


Choć to dzieci, to jednak zawodnicy trenujący w swoich przedszkolach minimum od roku. Uczestnicy szachowych meczów międzyprzedszkolnych, niektórzy nawet występujący z powodzeniem w turniejach międzynarodowych. Przyszli mistrzowie.


W zestawieniu takich graczy od pierwszych rund na czoło wysforował się Patryk Kubiaczek. Gdyby turniej był o rundę krótszy, wygrałby go, jednak w ostatnim zestawieniu trafił na kolegę z przedszkola – Kubę Kurowskiego. To był bardzo bezkompromisowy pojedynek. Kubie remis nic nie dawał, zresztą przedszkolaki nie wiedzą, co to układy. To nie liga polskiej piłki nożnej. W bratobójczym pojedynku wygrał Kuba i zapewnił sobie tym srebrny medal. Patryk skończył na trzecim, a wygrał nieoczekiwanie, acz w pełni zasłużenie najmłodszy – Rysio Bochenek – również z „Jedynki”!
Nie obyło się bez łez ("Ja też chciałem medal!"), ale czekolady je osuszyły. No a ta duma na twarzach mam…

 

Wyniki
1. Ryszard Bochenek 4 punkty, Przedszkole nr 1
2. Jakub Kurowski 4, P1
3. Patryk Kubiaczek 3,5, P1
4. Szymon Muszyński 3, P5
5. Jan Przystał 3, P8
6. Dawid Skłucki 2,5, P9
7. Mikołaj Klecha 2, P1
8. Paweł Sosulski 1,5, P9
9. Tomasz Ciastoń 1, P9
10. Kacper Polaczyk 0,5, P8

Konrad Szcześniak