Zwycięzca bierze wszystko...

W finale powiatowym, który w tym roku zaszczycił Bodzanów, wystartowały dwie drużyny gospodarzy, dwie z Głuchołaz i trzy z Nysy. Początkowe rundy ujawniły, że o pierwsze miejsce walczyć będą Szkoła Podstawowa nr 2 z Głuchołaz i Szkoła Podstawowa nr 3 z Nysy. Wszystko układało się tak, by o triumfie zadecydowała wzajemna konfrontacja. I zadecydowała.

Drużyna SP nr 1 Nysa


Obie drużyny wygrywały swoje mecze pewnie. Nawet jeśli ktoś w 4-osobowej ekipie przegrał, inni zapewniali zwycięstwo 3:1. Ponieważ liczyły się punkty meczowe, wysokość wygranej miała drugorzędne znaczenie. Co nie oznacza, że ktokolwiek oszczędzał szare komórki. Wszystkie drużyny grały do upadłego. Jednemu z uczestników tato nieopatrznie obiecał 20 zł za każdą wygraną. Ryzyko było niewielkie, bo chłopczyk dopiero zaczyna przygodę z szachami. Zaczął ją od zwycięstwa. Potem przyszło zwycięstwo, a potem... także wygrał. Następnie wygrał jeszcze dwa razy. Mam podejrzenia, że tak w połowie turnieju ojciec zaczął już podpowiadać... przeciwnikom syna.

Drużyna SP nr 5 Nysa


W decydującym meczu zapowiadało się na remis, ale w końcu górę wzięła siła szachistów nyskich. Szczególnie dwóch z nich - grającego na pierwszej szachownicy Pawła Kocierza i trzeciej deski - Kuby Noconia, którzy zrobili komplet punktów. Do tego na czwartej zwycięstwo dorzuciła Nina Słobodzian i skończyło się na 3:1.

Drużyna SP nr 3 Nysa


Nina niewątpliwie stanowiła podporę drużyny. Choć drobniutka, w starciach z kolejnymi dziewczynami ujawniała swą wielkość. Po serii 5 wygranych w końcu przytrafiła się przegrana. Podszedłem do niej i pytam, co było przyczyną. Stwierdziła, że przeciwniczka była za silna. Proszę powiedzieć, tylko szczerze, kto z nas, dorosłych, odpowie w ten sposób? My, Polacy, mamy zawsze multum wymówek: tamci grali niegrzecznie, trawa była za śliska, piłka niedopompowana i jeszcze automat z kawą połknął mi dziś rano dwa złote. Nina nie zwalała na niekorzystną koniunkcję planet, tylko rzetelnie oceniła.

Zwycięska SP nr 3 jest drużyną bardzo młodą. W półfinale natrafi na starszych, bardziej ogranych szachistów. Jaki będzie wynik konfrontacji - nie omieszkam poinformować.

Wyniki
1. SP nr 3 Nysa 12 punktów
2. SP nr 2 Głuchołazy 10
3. SP nr 1 Głuchołazy 6
4. SP nr 1 Nysa 5
5. SP nr 5 Nysa 5
6. SP Bodzanów I 4
7. SP Bodzanów II 0

Zwycięzcy. Kacper, Nina, Jakub, Paweł.

Mistrzowski team występował w składzie
1. Paweł Kocierz (6 z 6!)
2. Kacper Nocoń (4 z 6)
3. Jakub Nocoń (6 z 6!)
4. Nina Słobodzian (5 z 6)

Konrad Szcześniak