Turniej Mikołajkowy

Koniec roku to pora świątecznych zabaw i zbierania płodów całorocznej grzeczności, czyli prezentów. Latoś obrodziło prezentami mocniej niż zwykle, gdyż można je sobie było zebrać w Nyskim Domu Kultury podczas szachowego turnieju mikołajkowego.

Kiedy się zaczyna mecz, zbędne myśli idą precz

Wesoła nazwa sugeruje turniej lekkopółśmieszny. Nic z tych rzeczy. Był to turniej 2-dniowy, poważny, z 2-godzinnymi partiami, zapisem i możliwością zdobycia II kategorii. Do tej pory na takie turnieje trzeba było jechać w Polskę. Teraz Polska przyjechała do nas. A konkretnie szachiści z Wrocławia, Opola i Rosji.

Kto grał, ten wie, że w Nysie wygrać trudno. Zawodnicy II-ligowego Gekona osiągnęli taki poziom, że dotrzymać im kroku można tylko po długim treningu i w 7-milowych butach. Jeśli się nie zna najnowszych odkryć teorii, nie pracuje regularnie z programami szachowymi i bazami danych, ciężko jest nawet wyjść z debiutu. Szachy już dawno temu przestały być grą dziadków z siwą brodą, którzy standardowo wyprowadzali figury, a potem wygrywali typowymi uderzeniami lub doświadczeniem. Teraz to gra młodych, ciężko wkuwających warianty zawodników. Starym 40-letnim piernikom został pasjans.

Nie dajcie się nabrać - niejeden się już przejechał na tych niewinnych oczach

Od pierwszej rundy grano krwawo, do gołych króli. Partie nierzadko rozstrzygały się w ostatnich sekundach, choć były i zabawne miniaturki, np. ta Marty Opałki: 1. e4 e6 2. Sf3 d5 3. Sc3 Sf6 4. e5 d4 5. Se2 d3 6. cxd3 Sfd7 7. d4 c5 8. dxc5 Sxc5 9. d4 Ha5+ 10. Gd2?? Sd3 mat.

Nie ma zmiłuj - każdy musi zapisywać

Nie było mowy o sytuacjach z ostatniego opolskiego finału mistrzostw województwa szkół, gdy jedna zawodniczka w pewnej chwili dłużej się zamyśliła... po czym zapytała przeciwniczkę: „A jakimi ja gram?”. Tu każdy wiedział, jakimi gra. I o co. Jak na turniej mikołajkowy przystało, czekały na wzięcie sympatyczne nagrody. Głośnik bezprzewodowy, dron, kamera, smartwatch czy wiele gier. A jak ktoś pechowo nie zajął np. upatrzonego czwartego miejsca, tylko pierwsze, zawsze się można było wymienić.

Tyle tytułem wstępu, a teraz konkrety. Świetny start zanotowała Marta Opałka, wygrawszy dwie rundy. Kolejne dwie dla odmiany wygrała, a potem wygrała jeszcze dwie. Aha, ostatnią rundę też wygrała. I tak to z kompletem zwycięstw bezapelacyjnie sięgnęła po pierwsze miejsce.

Decydująca partia


Wyniki końcowe

1. Marta Opałka Gekon Nysa 7 z 7!
2. Adam Leżoń 5
3. Maja Popczyńska Śródmieście Wrocław 5
4. Mateusz Zieliński 4,5
5. Jakub Wilman Gekon Nysa 4,5
6. Michalina Popczyńska Śródmieście Wrocław 4,5
7. Mateusz Stolarczyk 4,5
8. Hanna Lisowska Społem Opole 4
9. Karol Sprysak Nysa 4
10. Dominik Truty Gekon Nysa 4
11. Cezary Zawada 4
12. Kamil Kucharski Pat Ligota Dolna 4
13. Julia Zuchowska PWSZ Nysa 4
14. Piotr Jabłoński Gekon Nysa 3,5
15. Joanna Lisowska Społem Opole 3
16. Maciej Wilman Gekon Nysa 3
17. Paweł Dymowski PWSZ Nysa 3
18. Marcel Boćwiński Gekon Nysa 3
19. Wojciech Gardas PWSZ Nysa 3
20. Kajetan Skirzewski Gekon Nysa 2
21. Zuzanna Popczyńska Śródmieście Wrocław 2
22. Dmitry Katargulov Rosja 2
23. Mikołaj Skirzewski Gekon Nysa 1,5
24. Filip Laszczak 1
25. Przemysław Kołodziejczyk PWSZ Nysa 1
26. Dominik Gibas 0

A teraz na Allegro