Popis Rysia

W szachowym Turnieju Wrocławskiego Krasnala 26.10.2014 r., wśród 29 młodych szachistów z całego kraju (w tym wicemistrz Polski Piotr Kejna) najlepszym okazał się Ryszard Bochenek z nyskiej Akademii Szachowej. Wygrał 5 z 6 partii, zwyciężając także z faworytem Kejną z Wrocławia.

Rysio, choć to 7-letnie dziecko, podczas turnieju zmienia się w maszynę licząco-kombinującą. Mądrze gospodaruje czasem, rzetelnie ocenia swe szanse i konsekwentnie przeprowadza plany. Natomiast podczas gier towarzyskich wychodzi zeń jeszcze natura dziecka. Ciągle dokazuje, wstaje, siada, wstaje, siada... czasem na stole, bo ciężko mu dosięgnąć do najdalszych figur. No i się bez przerwy śmieje.

Ryszard "Wulkan" Bochenek - niech Państwa nie zwiedzie ten wytrenowany spokój...

Niedawno do Rysia ojca – Tomasza, przyjechał kolega – szachista z Gdańska. Z jakiegoś tam powodu Tomek musiał pilnie wyjść, więc by się nie nudzili, rozłożył szachy. Po godzinie wrócił i już od progu krzykiem powitał go wymachujący rękami gdańszczanin:

- Tomek! Czym Ty go, k..., karmisz! Rysiek wykonuje ruch, gdy ja się zastanawiam idzie pokopać piłkę, wraca, wykonuje ruch, znów gdy myślę idzie poodbijać, wraca i daje mi mata. Potem nowa partia – to samo. I kolejna – bieganie, skakanie i mat. Czym Ty go, k..., karmisz!

Konrad Szcześniak