Mistrzostwa województwa juniorów 2015

Gekony z Nysy, grasujące gdzieś między omszałymi tomiszczami szachowych ksiąg, czaiły się na ten turniej od dawna. Zresztą nie tylko gekony ale i gekonice, bo reprezentacja klubu składała się z 4 chłopców i 2 dziewcząt: Milenki Lemiowskiej, Mateuszka Rząsy i Rysia Bochenka (gr. do lat 8), Emilii Pietrzak i Cezarego Podborączyńskiego (gr. do lat 10) oraz Konrada Szweca (gr. do lat 12).

Ponieważ były to szachy szybkie, zawodnicy zgromadzeni w sali gimnastycznej SP nr 15 w Opolu dostali tylko 10 minut na partię.

Elita juniorów województwa

Choć w sporcie niczego nie można być pewnym, to jednak - precz z fałszywą skromnością - Rysio Bochenek w kategorii do lat 8 był faworytem. Przemawiały za tym umiejętności, ogranie turniejowe, psychika zwycięzcy... Ale iluż to faworytów padało pod brzemieniem ciężaru nie do udźwignięcia? Ich rzesze idą w tysiące.

Bardzo ciekawy byłem też występu Mateusza Rząsy. Co prawda zaledwie 6-latek, ale już 15. na mistrzostwach Polski - nie powinien dać sobie napluć w kaszę.

W grupie do lat 10 Emilia i Czarek mieli mniejsze szanse, w grupie do lat 12 Konrad prawie żadnych, ale dzielnie stawił czoła starszym rywalom i z pewnością tego nie żałuje.


Dla Czarka Podborączyńskiego był to pierwszy start w turnieju szachowym. 3 punkty wydarte doświadczonym przeciwnikom to efekt szybkiego wzrostu umiejętności.

Pierwsze partie w turnieju najmłodszych szły zgodnie z planem, aż do chwili, gdy Rysio Bochenek trafił na Piotra Sydora. Od początku było wiadomo, że będzie to pojedynek o pierwsze miejsce. Piotr to silny zawodnik, ale jeśli się chce wygrywać zawody, trzeba pokonywać i silnych. Rysio nie sprostał zadaniu, a że dystans był krótki, bo ledwie 7-rundowy, taka strata była prawie nie do odrobienia. Przyszło się pogodzić z myślą, że dalsza walka będzie się toczyła o medale inne niż złoty. Ale od czego przyjaciele - Milenka Lemiowska, która dzielnie wspinała się na coraz wyższe szachownice, w końcu na pierwszej trafiła na Piotra Sydora i... z nim wygrała! To zwycięstwo uchyliło zatrzaśnięte na głucho wrota do złota, a Rysio natychmiast wepchnął w szczelinę swe smukłe ciało. Do pierwszego miejsca potrzebne było jeszcze szczęście w punktacji pomocniczej oraz wygrana... z Milenką!


Występ Milenki Lemiowskiej śmiało można nazwać sensacyjnym

A Milena miała głęboko w nosie jakieś tam buchholzowe wyliczenia. Ona grała o swoje i z żelazną konsekwencją realizowała swój plan zdobycia tytułu mistrza świata. No, trochę przesadziłem, województwa. I po debiucie, z dwoma pionami przewagi, była bliska sprawienia kolejnej sensacji. Szczęście Rysia, który jeszcze 20 minut temu dziękował jej za wygraną z P. Sydorem, najwyraźniej złożyło ręce w tutkę i grało na nosie. Dziewczyna, która wygrywa męskie mistrzostwa województwa? No tego jeszcze nie było.

Koniec końców R. Bochenek jednak wygrał. Zadecydowało doświadczenie turniejowe. Punktacja pomocnicza również okazała się łaskawa i rzutem na taśmę sięgnął po złoto i puchar, a przede wszystkim tytuł mistrza województwa! Milena zdobyła 3. miejsce i też złoto - w klasyfikacji dziewcząt! Fantastyczny sukces naszych zawodników.


Profesor Emilia Pietrzak podczas wykładu

Jakby tego było mało, Emilia Pietrzak zdobyła brąz w starszej kategorii! Wyczyn, którego nikt się nie spodziewał. Jak zwykle skoncentrowana tak, że nie zauważyłaby wybuchu pobliskiego wulkanu, niszczyła przeciwników swym spokojem i dokładnością obliczeń.


Konrad Szwec miał nieszczęście trafić do starszej grupy, gdzie był najmłodszym zawodnikiem. Choć w paru partiach nie docisnął, to walczył dzielnie.

Wracaliśmy z Opola w świetnych nastrojach. Błogą radość dzieci mąciła jedynie obawa, że rodzice, którzy nieopatrznie przed zawodami naobiecywali złote góry, mogą w chwili opamiętania nie dotrzymać słowa. Ale to już nie moje zmartwienie.


6-latek w grupie zawodników 8-letnich? A czemu nie! Mateusz Rząsa z dyplomem za doskonałe 6. miejsce.


Jak to miło zobaczyć w ostatniej rundzie dwóch zawodników Gekona na pierwszej desce...


Najlepsze w kat. do lat 8: 1. Milena Lemiowska, 2. Hanna Lisowska, 3. Emilia Krzemińska


Podium juniorów do lat 8: 1. Ryszard Bochenek, 2. Piotr Sydor, 3. Tomasz Gudełajtis


Medaliści Gekona


Wyniki

Grupa do lat 8
1. Ryszard Bochenek (Gekon Nysa) 6 p. z 7 partii
2. Piotr Sydor (Rodło Opole) 6
3. Milena Lemiowska (Gekon Nysa) 5
4. Tomasz Gudełajtis (Rodło Opole) 5
5. Hanna Lisowska (Społem Opole) 5
6. Tymoteusz Racławicki (Rodło Opole) 4
7. Tobiasz Stypka (PSP 20 Opole) 4
8. Mateusz Rząsa (Gekon Nysa) 4
9. Mateusz Majas (PSP 20 Opole) 4
10. Karol Łuczak (PSP 15 Opole) 4
Startowało 20 zawodników

Grupa do lat 10
1. Andrzej Czernecki (Rodło Opole) 6,5 p. z 7 partii
2. Adrian Czaja (Goniec Kluczbork) 6
3. Marcin Skorupka (Rodło Opole) 5
...
12. Emilia Pietrzak (Gekon Nysa) 3
14. Cezary Podborączyński (Gekon Nysa) 3
Startowało 20 zawodników

Konrad Szcześniak