IV Szachowy Turniej Przyjaźni Polsko-Węgierskiej

Nie ma lipy - turniej rozgrywany w Międzynarodowym Centrum Kongresowym Katowicach ma ogromny prestiż. Sama liczba graczy - w tym roku 573 zawodników z Polski, Węgier oraz dziesięciu innych krajów - robi wrażenie.

Tak to wygląda

Kuba Opałka, jego siostra Marta, Rysiek Bochenek i Mateusz Rząsa to reprezentacja Gekona, która udała się do Katowic, by odcisnąć jaszczurzą łapę na tamtejszych szachach. Miał jechać jeszcze ten i tamten, ale nie pojechał, a jeszcze inny by pojechał, gdyby go nie strzykało w boku, więc sam pan rozumie, trenerze, bla, bla, bla. Krótko mówiąc, pojechali najlepsi.

Nasi jak zwykle radośni. Nie licząc Kuby "Ponurego Żniwiarza" Opałki.

Już pierwszego dnia zawodów Marta Opałka zdobyła IV kategorię. I to z jaką łatwością! A przecież to jej pierwszy turniej, ludzie w debiucie zbierają cięgi, płacą frycowe i liżą rany. Jej nikt nie ostrzegł, że będzie ciężko, więc się nie bała i w pogromowym stylu zebrała aż 5 punktów. Jestem w szoku, z którego nie wyciągnie mnie nawet podwójna melisa.

Ukoronowaniem ciężkiej, wielomiesięcznej pracy nad szachami dla prawdziwego gekonowca może być tylko puchaty misio

Na wręczeniu nagród można sobie wybrać. Jest mnóstwo sprzętu sportowego: plecaki, rakiety tenisowe itp. Dziarskim krokiem podchodzi szczęśliwy Mateusz Rząsa i bez wahania bierze... wielkiego pluszowego misia. Na widowni mama łapie się za głowę. Siedzący obok niej ojciec Ryśka Bochenka - Tomasz (o pseudonimie "życzliwy") w przypływie wesołości pyta, czy zainstalowała w samochodzie krzesełko dla kolejnej osoby... Po chwili wyczytują Ryśka Bochenka. Podchodzi do stołu z nagrodami i bierze... takiego samego miśka! Teraz za głowę łapie się Tomasz. Co mu szepcze mama Mateusza, agencje informacyjne milczą, ale satysfakcję na jej twarzy odnotowują.

Marta Opałka - ładnie to tak bić starszych?


Wyniki zawodników naszej Akademii Szachowej

Grupa A
33. Jakub Opałka (3,5 p. z 9). Startowało 43 zawodników

Grupa C
21. Ryszard Bochenek (6 p. z 9). Startowało 105 zawodników

Grupa E
3. Mateusz Rząsa (7 p. z 9), 19. Marta Opałka (5 p. z 9). Startowało 51 zawodników


Konrad Szcześniak