Mistrzostwa województwa juniorów

Nie będę owijał w bawełnę. Te standardowe teksty typu „liczy się sam udział” czy „nie miejsce jest ważne, a uczestnictwo” tylko nas mierziły. Każdy jechał na mistrzostwa z wyraźnie opisanym marzeniem. Marzenia miały kolor złoty, srebrny lub brązowy. Niestety komplikował sytuację fakt, że gracze z innych miast mieli identyczne.

Spokojny debiut, jadowita gra środkowa, a potem szalona, krwawa końcówka na ostatnich sekundach. Tak grają młode szachistki, gdy akurat nie bawią się lalkami.

Tegoroczne mistrzostwa przygotował Kluczbork. Znaczy mieliśmy najdalej. Ale to dobrze - dużo czasu na powtarzanie debiutów i rozgrywanie wariantów. Już wiem, że podróż trwa dokładnie 2 warianty obrony dwóch skoczków i półtora gambitu hetmańskiego. I nic to, że najmniejszy skrawek wolnego miejsca w samochodzie zajmują szachownice, a każde hamowanie lub mocniejszy skręt wywołują gniewne pomruki i dzikie protesty uczniów.

Marta Opałka i Emilia Pietrzak to koleżanki z klubu, ale na szachownicy żadnej przyjaźni nie było

Akademię Szachową Gekon w mistrzostwach reprezentują 3 dziewczyny i 5 chłopców. Po kilku godzinach gry okazuje się, że zdobywają aż 7 medali! Że co, że mogło być lepiej? No dobrze, za rok powalczą o osiem. A tymczasem pozują fotoreporterom, przymierzają laury i sprawdzają, czy złoto z medali da się uszczknąć zębami. U większości to jeszcze mleczaki, a gryzą zawzięcie. Oj, chyba w nocy przyjdzie wróżka zębuszka…

Franciszek Przystał (z prawej) robi błyskawiczne postępy i zaciekle goni mistrza Mateusza Rząsę (z lewej)

Za udział wzięli
Kategoria do lat 8 dziewcząt - Marta Opałka złoto
Kategoria do lat 8 chłopców - Mateusz Rząsa złoto, Franciszek Przystał srebro
Kategoria do lat 10 dziewcząt - Milena Lemiowska złoto, Emilia Pietrzak srebro
Kategoria do lat 12 chłopców - Karol Grubiak srebro
Kategoria do lat 14 chłopców - Jakub Opałka brąz

Wow! A nawet wooooow!!

Konrad Szcześniak