Chapnąć złoto

Przez całe lata nyskie szachy szkół podstawowych na poziomie finału mistrzostw województwa właściwie nie istniały. Do decydującej rozgrywki dochodziły drużyny z Kluczborka, Kędzierzyna, Brzegu, nawet Szybowic, o Nysie nikt nie słyszał. Oczywiście pierwsze miejsce „zarezerwowane” było dla Opola. Bo szachy szkół w naszym województwie to taka gra, w której gra się białymi i czarnymi, a na koniec wygrywa Opole.

Nic dziwnego, skoro od wielu lat działa tam Rodło, młodzieżowy klub niemający sobie równych w całej Polsce. Ubiegło- i tegoroczny mistrz naszego kraju, z m.in. wicemistrzem świata juniorów Oskarem Ogłazą w składzie.

Rozgrywki to cykl eliminacji: najpierw szkolne, potem powiatowe, półfinały, w końcu 8-drużynowy finał. Jak daleko sięgnąć pamięcią, w tym ostatnim zawsze triumfowała drużyna ze stolicy województwa. I tym razem tradycji miało się stać zadość, wszak najsilniejszy zespół Opola stanowili oprócz wspomnianego Oskara finaliści mistrzostw Polski…

Nysanie zwykle kończyli na stopniu powiatowym. Pierwszą jaskółką, oznajmiającą, że tak być nie musi, było przebicie się 3 lata (szkolne) temu SP nr 3 Nysa do finału. Skończyli na szóstym miejscu. 2 lata temu pojawiła się w finale SP nr 1 i skończyła na czwartym. Rok temu w finale mieliśmy już dwie drużyny – SP nr 10 (ósma) i SP nr 1 (trzecia). W tym roku znów te dwie szkoły reprezentowały Nysę.

Uczniowie obu podstawówek solidnie trenowali przed zawodami. W szkołach, sekcji szachowej Nyskiego Domu Kultury, klubie Gekon. Okres przygotowawczy wypełniły wykłady i turnieje. Cicho i bez rozgłosu. Rywale nawet nie podejrzewali, z kim będą mieli do czynienia.

Amelia Krysiak gra w szachy w przerwie między koncertami fortepianowymi. Zagra koncert, przyjedzie na szachy, zdobędzie złoto, pojedzie zagrać następny koncert, ot, proza życia.

15 listopada był dniem prawdy. Oficjele, przemówienia, media, 8 drużyn, 32 szachownice, 7 rund walki z przeciwnikiem i nerwami. A wszystko po to, by na koniec podnieść puchar za II miejsce i ustroić piersi srebrem.

Tak to miało wyglądać. Ale nie wyglądało. „Nasza Szkoła” Opole i SP nr 1 spotkały się w ostatniej rundzie. Ponieważ uprzednio wykosiły swoich oponentów, był to mecz o złoto. Nysanie niestety mieli gorszy bilans tzw. małych punktów, więc musieli wygrać. I WYGRALI!! SP nr 1 pokonała naszpikowaną gwiazdami ekipę absolutnego faworyta 3:1 i zdobyła tytuł najlepszej szkoły w województwie! Jakby tego było mało, osiągnęli najlepsze wyniki na 3 z 4 szachownic.

Dokonali tego: 1. Cezary Podborączyński 2. Ryszard Bochenek 3. Karol Grubiak 4. Amelia Krysiak. Druga z naszych drużyn, SP nr 10 w składzie 1. Jan Lagelbauer 2. Karol Sprysak 3. Piotr Szewczak 4. Zuzanna Sałamaj, zajęła 6. miejsce.

Drużyna SP nr 1 w Nysie mistrzem województwa! To niesamowite, że potrafili wyprzedzić absolutnych faworytów z Opola, mających w swym składzie wicemistrza świata!

Wyniki
1. SP nr 1 Nysa 13 p.
2. „Nasza Szkoła” Opole 12
3. SP nr 11 Opole 9
4. SP Kuniów 8
5. SP nr 15 Opole 7
6. SP nr 10 Nysa 5
7. SP Dalachów 1
8. SP Szybowice 1

Drużyna gwiazd (najlepsi na poszczególnych szachownicach): A. Krysiak (SP nr 1 Nysa), K. Grubiak (SP nr 1 Nysa), R. Bochenek (SP nr 1 Nysa) i O. Ogłaza („Nasza Szkoła” Opole)

Konrad Szcześniak