Nysa, szachy, gekon, Szcześniak, akademia szachowa, szachy Nysa, szkoła szachowa

Nysa, szachy, gekon, Szcześniak, akademia szachowa, szachy Nysa, szkoła szachowa

Nysa, szachy, gekon, Szcześniak, akademia szachowa, szachy Nysa, szkoła szachowa

Nysa, szachy, gekon, Szcześniak, akademia szachowa, szachy Nysa, szkoła szachowa

Nysa, szachy, gekon, Szcześniak, akademia szachowa, szachy Nysa, szkoła szachowa

Nysa, szachy, gekon, Szcześniak, akademia szachowa, szachy Nysa, szkoła szachowa

hetman Nyska Liga Szachowa Szkół Podstawowych 2015 r.

Nadszedł styczeń - pora sprawdzić, która nyska podstawówka ma najlepszych szachistów. Tym razem wystartowało 6 ekip: SP nr 1, 3, 5, 10, NDK oraz druga drużyna SP nr 10. W tej ostatniej szkole eliminacje były tak krwawe, tylu uczniów chciało koniecznie grać, że wyselekcjonowanie ledwie sześciu byłoby zbrodnią.

Gościnne sale NDK zapełniły się więc rzeszą graczy i dwiema rzeszami kibiców. Szeptem komentowano zagrania, rodzice z uznaniem potakiwali lub drapali się po głowach, gdy nie rozumieli idei. A idee 6-latków potrafią być zaskakujące, o tak. Np. Kuba Kurowski (SP nr 3) lubi oddać hetmana za atak i dopiero bez tej najsilniejszej figury naciera jak szatan. Gnębi, tłamsi, ciemięży. Oszołomieni przeciwnicy nie rozumieją, dlaczego właściwie przegrali. Zuzia Sałamaj (SP nr 10) wręcz przeciwnie - pomału buduje przewagę, zdobywa pólko po pólku, by w końcu zepchnąć wroga do desperackiej obrony i zadusić. Wszak szachy, jak żadna inna gra, ujawniają prawdziwy charakter człowieka.

W pierwszej kolejce SP nr 10 (I) wygrała ze SP nr 5 5:1, SP nr 3 ze SP nr 10 (II) także 5:1, a SP nr 1 zremisowała z NDK 3:3.


Runda I

SP nr 10 (I) – SP nr 5 5:1

Punkty dla SP nr 10 zdobyli Jan Lagelbauer, Karol Sprysak, Piotr Szewczak, Szymon Muszyński i Zuzanna Sałamaj. Dla SP nr 5 Emilia Pietrzak.


SP nr 3 - SP nr 10 (II) 5:1

Punkty dla SP nr 3 zdobyli Paweł Kocierz, Joanna Kocierz, Jakub Kurowski, Joanna Halikowska i Nina Słobodzian. Dla SP nr 10 (II) Wojciech Rezacz.


SP nr 1 - NDK 3:3

Punkty dla SP nr 1 zdobyli Ryszard Bochenek, Karol Grubiak i Amelia Krysiak. Dla NDK Jakub Nocoń, Bartosz Jaworski i Adrian Malara.
Drużyna NDK - ubiegłoroczny mistrz - odmłodziła skład

Tabela po I rundzie
1. SP nr 3 2 punkty (5:1)
1. SP nr 10 (I) 2 punkty (5:1)
3. NDK 1 punkt (3:3)
3. SP nr 1 1 punkt (3:3)
5. SP nr 5 0 punktów (1:5)
5. SP nr 10 (II) 0 punktów (1:5)


W drugiej kolejce SP nr 3 zremisowała z NDK 3:3, SP nr 5 minimalnie uległa SP nr 1 2,5:3,5, a pierwsza drużyna SP nr 10 wygrała z drugą 5:1.


Runda II

SP nr 3 – NDK 3:3

Punkty dla SP nr 3 zdobyli Paweł Kocierz, Jakub Kurowski i Nina Słobodzian. Dla NDK Jakub Opałka, Bartosz Jaworski i Adrian Malara.


SP nr 5 - SP nr 1 2,5:3,5

Punkty dla SP nr 5 zdobyli Konrad Szwec, Emilia Pietrzak (po 1) i Ala Matejaszek (0,5). Dla SP nr 1 Karol Grubiak, Mikołaj Wawrzkowicz, Amelia Krysiak (po 1) i Cezary Podborączyński (0,5).


SP nr 10 (I) - SP nr 10 (II) 5:1

Punkty dla SP nr 10 (I) zdobyli Jan Lagelbauer, Karol Sprysak, Piotr Szewczak, Adam Chudy i Zuzanna Sałamaj. Dla SP nr 10 (II) Maciej Olszewski.W iskrzącym emocjami pojedynku gigantów najlepszy zawodnik ubiegłorocznej edycji Konrad Szwec pokonał samego Ryszarda BochenkaChłopaki ze SP nr 5 wystraszyły się przeciwników i do gry musiały zasiąść dziewczęta. Wzmocnione K. Szwecem na I szachownicy pokazały lwi pazur i napędziły strachu faworytom.


Tabela po II rundzie
1. SP nr 10 (I) 4 punkty (10:2)
2. SP nr 3 3 punkty (8:4)
3. SP nr 1 3 punkty (6,5:5,5)
4. NDK 2 punkty (6:6)
5. SP nr 5 0 punktów (3,5:8,5)
6. SP nr 10 (II) 0 punktów (2:10)Amelce Bandurce przyszło grać z największymi. Nie tylko w sensie szachowym.Choć w pierwszej rundzie zremisowała, Jedynka pozostaje kandydatem do medalu.

Runda III

NDK - SP nr 10 (I) 3:3

Punkty dla NDK zdobyli Jakub Opałka, Bartosz Jaworski i Adrian Malara. Dla SP nr 10 Jan Lagelbauer, Piotr Szewczak i Zuzanna Sałamaj.


SP nr 10 (II) - SP nr 5 2,5:3,5

Punkty dla SP nr 10 zdobyli Wojciech Kucfir, Milena Lemiowska (po 1) i Tomasz Rogowski (0,5). Dla SP nr 5 Konrad Szwec, Ala Matejaszek, Emilia Pietrzak (po 1) i Marcelina Paliwoda (0,5).


SP nr 1 - SP nr 3 2:4

Punkty dla SP nr 1 zdobyli Karol Grubiak i Dominik Zamoroka. Dla SP nr 3 Paweł Kocierz, Jakub Kurowski, Joanna Halikowska i Nina Słobodzian.W tym roku Trójka poeksperymentowała składem. Efekt? Aż 4 dziewczyny i świetna gra.

Tabela po III rundzie
1. SP nr 10 (I) 5 punktów (13:5)
2. SP nr 3 5 punktów (12:6)
3. NDK 3 punkty (9:9)
4. SP nr 1 3 punkty (8,5:9,5)
5. SP nr 5 2 punkty (7:11)
6. SP nr 10 (II) 0 punktów (4,5:13,5)


Runda IV

NDK – SP nr 10 (II) 5:1

Punkty dla NDK zdobyli Kacper Nocoń, Jakub Opałka, Jakub Nocoń, Bartosz Jaworski i Adrian Malara. Dla SP nr 10 Milena Lemiowska.


SP nr 1 - SP nr 10 (I) 3:3

Punkty dla SP nr 1 zdobyli Ryszard Bochenek, Mikołaj Wawrzkowicz i Cezary Podborączyński. Dla SP nr 10 Karol Sprysak, Adam Chudy i Zuzanna Sałamaj.


SP nr 3 - SP nr 5 4:2

Punkty dla SP nr 3 zdobyli Paweł Kocierz, Joanna Kocierz, Jakub Kurowski i Nina Słobodzian. Dla SP nr 5 Amelia Bandurka i Emilia Pietrzak.


Nyska Liga Szachowa ma już swoich bohaterów. To ci, którzy ciągną swe zespoły do zwycięstw. Mocarze z pierwszych szachownic, ale nie tylko. Oto bowiem niezwykłe talenty ujawniają dzieci prawie przedszkolne. SP nr 10 (II) wstawiła do składu niepozorną, wątłą dziewczynkę. Uczennica I klasy Milenka Lemiowska miała tylko ustać debiut i bronić się, zbierając doświadczenie na przyszłość. Już po pierwszym meczu się okazało, że ona wcale bronić się nie zamierza. Atakowała z dziką furią, a jej posunięcia wgniatały figury w szachownicę. Za pierwszym razem jeszcze się nie udało wygrać, choć wiktoria była tuż, tuż, ale już w następnej partii rozniosła przeciwnika w pył. I w kolejnej. I jeszcze raz... Przy szachownicy wstępuje w nią jakiś demon i podmienia duszę. Grzeczna dziewuszka od pierwszego ruchu patrzy tylko, komu by tu spuścić łomot. Coraz większe umiejętności i charakter wojownika czynią cuda. Strach pomyśleć, co będzie za rok...Milena Lemiowska to odkrycie tegorocznych mistrzostw. Niebawem pokaże, jak się rozprawia z dorosłymi...

Na piątej szachownicy SP nr 10 (I) znalazł miejsce pierwszak Adaś Chudy. Też komentowano, że to za szybko, że nie podoła. Tymczasem zawodnik ten trenuje już od wielu miesięcy i gorzko pożałowali ci, którym się wydał łatwą zdobyczą.

Pamiętam, jak podczas pierwszych treningów szachowych nie mógł się skoncentrować. Zadania nie chciały się rozwiązywać, wszystko było jakieś takie trudne i męczące. Wtedy mama, pani Helena, podsunęła mu na talerzyku jabłuszko. Oświadczyłem, że to jabłko siły, które rozjaśnia umysł. Chapnął i... ze mną wygrał. Chapnął drugie i... znów wygrał. Nabrał takiego pędu do wygrywania, że mama nie nadążała kroić. Zadania na maty, związania, przesłony – wszystko za pierwszym razem. Jest moc! Jest siła! Wręcz nie mógł się oderwać od szachownicy. Ale gdy ja chciałem sięgnąć do talerzyka, rzucił się nań obronnie, niczym golkiper z Ligi Mistrzów. – Pan nie może, bo wtedy siła przejdzie na pana!

Popracowaliśmy jeszcze z pół godziny z doskonałym rezultatem, a potem nastąpiła przerwa toaletowa. Adaś poszedł do ubikacji, ale nagle drzwi z hukiem się otworzyły, wybiegł pędem i chwycił za talerzyk. – Pan nie może jeść! Co mówiąc, porwał jabłuszka do łazienki.

Dziś, już jako dorosły, sześcioletni młodzieniec, w pięknym stylu gromi starszych przeciwników. I to nawet bez jabłkowego dopalacza!


Podczas partii pokerowa buźka Adama Chudego nie zdradza żadnych emocji...

Tabela po IV rundzie
1. SP nr 3 7 punktów (16:8)
2. SP nr 10 (I) 6 punktów (16:8)
3. NDK 5 punktów (14:10)
4. SP nr 1 4 punkty (11,5:12,5)
5. SP nr 5 2 punkty (9:15)
6. SP nr 10 (II) 0 punktów (5,5:18,5)


Runda V

SP nr 5 - NDK 3:3

Punkty dla SP nr 5 zdobyli Konrad Szwec, Emilia Pietrzak i Liwia Szwec. Dla NDK Jakub Opałka, Jakub Nocoń i Bartosz Jaworski.


SP nr 10 (I) - SP nr 3 2:4

Punkty dla SP nr 10 zdobyli Szymon Muszyński i Adam Chudy. Dla SP nr 3 Paweł Kocierz, Joanna Kocierz, Jakub Kurowski i Nina Słobodzian.


SP nr 10 (II) - SP nr 1 3:3

Punkty dla SP nr 10 zdobyli Tomasz Rogowski, Wojciech Rezacz i Milena Lemiowska. Dla SP nr 1 Ryszard Bochenek, Karol Grubiak i Cezary Podborączyński.


Mistrzostwa odbyły się po raz trzeci i znów inna drużyna wygrywa. Po SP 1 i NDK tym razem Trójka sięga po złoto. Wygrywa jak najbardziej zasłużenie, choć gdyby dziś zagrać ostatni, niesamowicie zacięty mecz ze SP nr 10, być może wynik byłby inny. Ale to sport z emocjami, nerwami i zaskakującymi wynikami. Kto nie wierzy, niech popatrzy na rozpalone napięciem twarze zawodników...


Mecz SP nr 10 (z lewej) – SP nr 3 zadecydował o złocie

Szachy to taka dyscyplina, w której niewiele zależy od szczęścia. Wygrana to nagroda za rzetelną pracę i nabytą na treningach wiedzę. Dlatego szczególnie godny podkreślenia jest wyczyn najmłodszych brylancików: Jakuba Kurowskiego, Bartka Jaworskiego czy Emilki Pietrzak. Kiedy oni zdążyli się tego wszystkiego nauczyć?

Za wynik sportowy największe brawa należą się medalistom. Za postawę fair i odwagę rywalizowania w tej trudnej dyscyplinie – wszystkim.

Tabela końcowa (po V rundzie)
1. SP nr 3...........9 punktów (20:10)
2. SP nr 10 (I)....6 punktów (18:12)
3. NDK...............6 punktów (17:13)
4. SP nr 1...........5 punktów (14,5:15,5)
5. SP nr 5...........3 punkty (12:18)
6. SP nr 10 (II)...1 punkt (8,5:21,5)Wszystkiego bym się spodziewał, ale nie tego, że Emilka Pietrzak, zaczynająca dopiero swą przygodę z szachami, po pięciu rundach na męskiej szachownicy będzie miała komplet 5 punktów!

DRUŻYNA GWIAZD
Najlepsi na swojej szachownicy:
1. szachownica Paweł Kocierz (SP nr 3) 5 z 5!
2. szachownica Karol Grubiak (SP nr 1) 4
3. szachownica Jakub Kurowski (SP nr 3) 5 z 5!
4. szachownica Bartosz Jaworski (NDK) 5 z 5!
5. szachownica Emilia Pietrzak (SP nr 5) 5 z 5!
6. szachownica Nina Słobodzian (SP nr 3) 5 z 5!Drużyna gwiazd - w kolejności szachownic od pierwszej do szóstej

SKŁADY DRUŻYN

SP nr 1

1. Ryszard Bochenek
2. Karol Grubiak
3. Mikołaj Wawrzkowicz
4. Cezary Podborączyński
5. Dominik Zamoroka
6. Amelia Krysiak
Rez. Otylia Dymek


SP nr 3

1. Paweł Kocierz
2. Joanna Kocierz
3. Jakub Kurowski
4. Joanna Halikowska
5. Małgorzata Nosal
6. Nina Słobodzian


SP nr 5

1. Konrad Szwec
2. Daniel Hund
3. Marcelina Paliwoda
4. Ala Matejaszek
5. Emilia Pietrzak
6. Liwia Szwec
Rez. Amelia Bandurka


SP nr 10 I

1. Jan Lagelbauer
2. Karol Sprysak
3. Piotr Szewczak
4. Szymon Muszyński
5. Adam Chudy
6. Zuzanna Sałamaj
Rez. Paweł Sałamaj


SP nr 10 II (juniorzy)

1. Rafał Pszczoła
2. Wojciech Kucfir
3. Tomasz Rogowski
4. Maciej Olszewski
5. Wojciech Rezacz
6. Milena Lemiowska


NDK (uczniowie nyskich podstawówek)

1. Kacper Nocoń
2. Jakub Opałka
3. Jakub Nocoń
4. Bartosz Jaworski
5. Adrian Malara
6. Urszula Kocierz


O miejscu drużyny decydują
1. Suma punktów meczowych, tzw. dużych (za zwycięstwo w meczu 2 punkty, za remis 1, porażka 0)
2. Suma punktów indywidualnych, tzw. małych
3. Wynik na pierwszej szachownicy. Przy identycznym, na drugiej, trzeciej itd.